poniedziałek, 26 maja 2014

Huncwoty !

Ogromnym sentymentem darzę polskie słowa, które już  prawie nie funkcjonują w polskiej mowie (szkoda), a które jeszcze nie tak znów dawno można było usłyszeć prawie co dzień. Te wszystkie huncwoty, absztyfikanty, gałgany, hultaje, łapserdaki ... dziś brzmią jak z dawnych czasopism i książek, a ja wciąż mam wyraźnie w pamięci jak moja babcia na wnuczęta swe wołała "huncwoty" a dziadkowi dla żartu przygadywała od "birbantów". Babcia była skarbnicą słówek wszelakich , ("dinksy" i "zydelki" zostały w mojej rodzinie na stałe ) a ja gdy sobie coś przypomnę to skrzętnie zapisuję i chowam na później.
Owo później nadeszło kilka dni temu i z czeluści szuflady, po małych upiększeniach wyskoczyły Kura i Lis.

Kura jest mało chyża i może dlatego robi takie dumne wrażenie ;)


Lis natomiast, to straszny huncwot i tylko udaje niewiniątko Następni dołączą niebawem :)


PS Cieszy mnie bardzo, że takie słówka nie znikają na dobre, i że staramy się o nich pamiętać.
Jakiś dłuższy czas temu czytałam informację o pracach nad Słownikiem wyrazów zapomnianych i wychodzących z użycia, na razie nie doszukałam się informacji o finale tych starań, ale myślę sobie, że fajnie by było :) Przy okazji pracy nad Lisem i Kurą przypomniał mi się świetny spot w ramach kampanii Ojczysty. Dodaj do ulubionych. Świetny jest :)

 

No to serwus ! :)
Pozdrawiam
Kokka19 komentarzy:

 1. W moim domu często na moje dzieci mówię huncwoty i hultaje - zawsze w żartobliwym , ciepłym zabarwieniu. I jeszcze zamiast "ogarniać się" zdarza nam się przed wyjściem ochędożyć. Świetny post-i literacko i graficznie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) słówko "ochędożyć" jest świetne :)

   Usuń
 2. Mój kocur taką wiązankę (jak to pięknie napisałaś powyżej) słyszy ode mnie codziennie :) To taki rodzaj słownej pieszczoty... Jeszcze "drapichrust" u nas w domu występuje dosyć powszechnie... .
  Masz rację te piękne słowa znikają z powszechnego użytku.Tym bardziej myślę, że trzeba je odkurzyć, używać i cieszyć się nimi.
  Kurka i lis są uroczy i huncwotowaci na całego, a minki mają iście gałgańskie <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o tak ! drapichrust też jest jednym z moich ulubionych określeń na kota :) A jak coś razem nabroją to od gałganów im wymyślam , a co ! ;)

   Usuń
 3. Zaiste chędogie żeś grafiki poczyniła :)
  U mnie w domu te słówka były w ilości minimalnej i praktycznie lista by się zamknęła na tych wymienionych w poście. Najbardziej mi w pamięci zapadł urwipołeć,urwipoł... dziadek na mnie tak pieszczotliwie wołał ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak ! urwipołcie u mnie też były :)

   Usuń
 4. Kocham tego huncwota lisa, bo przyznam się, że prócz miłości ptasiej, posiadam też lisią (i wiele innych).
  Bądź Kokka naszym słownikiem, do którego będziemy sięgać, jak do bogatej rzeki słów 'zapomnianych', by uczyć się tego, jak kiedyś rzeczywistość pięknie opisywano. Jednego czytelnika już masz :)

  Pozdrowienia zasyłam i ukłony :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci :) Słownik byłby ze mnie raczej skromny bo wiele z takich słówek gdzieś uleciało z biegiem lat, ale skrzętnie będę kolekcję poszerzać :)
   No a liski wiadomo , cudowne są <3

   Usuń
 5. A może ten huncwot chciałby chyżo zdobyć wdzięki owej kurzej damy, a ona mu na to: nie tak chyżo :)? Ten zawstydzony, przymyka powieki?:)
  Kutka na wacie- są wspaniali : )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo to taki absztyfikant i bardzo by chciał o Kurę uderzać w konkury... tak na przekór utartym schematom lisio-kurzym ;)

   Usuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. przecudne huncwoty! lisek rewelacyjny! kto wie może spotka kiedyś największego gałgana w lesie wiewiórem zwanego???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Gałgański Wiewiór ... to bardzo dobra myśl :)

   Usuń
 8. Wzruszyłam się:) w domu moich rodziców takie słowa są na porządku dziennym,a ja je tak uwielbiam.. perełki ojczyste.. a i jeszcze "baciar" często i lwowsko wyskakuje:) biję brawo za pomysł i czekam na więcej:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Ogromnie mi miło ! Fajnie, że takie słowa wciąż żyją.
   Słowa "baciar" używał często mój dziadek :)
   Pozdrawiam

   Usuń
 9. Odpowiedzi
  1. Dziękuję w imieniu swoim i Huncwotów :)

   Usuń